Bulut Servisi Com Logo
Bulut Bilişimde Güvenlik Bulut Bilişimde Güvenlik
Hepimiz günlük hayatımızda ya da işimizde bulutu kullanıyoruz. Haklı olarak dijital hayatlarımızın ve işlerimizin güvenli olmasını istiyoruz. Information week’in gönderisine göre bulut güvenliği hakkındaki gelişmeleri... Bulut Bilişimde Güvenlik

Hepimiz günlük hayatımızda ya da işimizde bulutu kullanıyoruz. Haklı olarak dijital hayatlarımızın ve işlerimizin güvenli olmasını istiyoruz. Information week’in gönderisine göre bulut güvenliği hakkındaki gelişmeleri sizler için derledik.

Şifreleme Kullanımı Artıyor

Yönetimlerde, servis sağlayıcılarında ve özel sektörde gerçekleşen tüm veri ihlallerinden dolayı bulut kullanıcıları verileri koruma konusunu ciddiye alıyorlar ki bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Bulutta veri ihlallerinden duyulan endişe kullanıcıları şifrelemeye yönlendiriyor.

Güvenlik Servisi (Security As A Service)

BT açısından kurumsal şirketlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, güvenlik araçlarını yönetmek ve uygulamak için nitelikli bireyler bulmaktır. Bulut servisleri; kötü amaçlı yazılımlar, e-posta ve web güvenlik araçları gibi bulut tabanlı güvenlik çözümleri sunarak işletmelerin bu sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Güvenlik Araçları Parmaklarınızın Ucunda

Bulut bilişim şirketleri işletmelere denemek ya da almak istedikleri güvenlik araçlarını seçme özgürlüğü veriyor. Bulut pazarları şirket içi uygulamalarda deneme avantajı ya da önemli ölçüde düşük fiyatlarla satın alabilme avantajı ile şirketlerin üretim ağına entegre güvenlik seçenekleri sunuyor.

Güvenlik İle Geliştirilmiş Bulut Görünürlüğü

Bulut bilişimin önemli sorunlarından biri de alt katmanların görünür olmaması. Bu düşük görünürlükteki güvenlik açıkları, potansiyel kör noktalar ve olası ihlaller oluşturabilir. Görünürlük sorununu hafifletmek teknoloji şirketlerinin güvenlik çözümleri geliştirmesi zor fakat Office 365 için Microsoft Customer Lockbox bu soruna güzel bir örnek. Lockbox, müşterilere bulutta saklanan içeriğe erişimde tam kontrol güvencesi veriyor.

Üçüncü Parti ve Blockchain

Taşıma Katmanı Güvenliği gibi çeşitli güvenlik protokolleri, birbirleriyle iletişim kurmak isteyen iki partinin kim olduğunu doğrulamak için güvenilir bir üçüncü parti gerektiriyor. Üçüncü partinin sorunu pahalı ve aşırı merkeziyetçi olması.
Üçüncü taraf doğrulamada güçlü bir alternatif olarak Blockchain öne çıkıyor. Blockchain, dijital para Bitcoin’e dayanan bir doğrulama sistemi. Blockchain ile güvenilir üçüncü parti doğrulama ihtiyacını ortadan kaldırmak için dağıtık bir onay yöntemi kullanıyor. Son derece güvenli olan bu yöntemi son dönemde IBM verilerinin önemli bir kısmının güvenliğini sağlamak için kullandığını duyurdu ve bu durum Blockchain’i daha da popüler hale getirdi.

Kimlik Doğrulamada Gelişmeler

Büyük bulut bilişim mimarilerinin yardımı ve büyük verideki gelişmeler sayesinde kimlik doğrulama teknolojisinde büyük atılımlar gerçekleşiyor. Örneğin büyük veri, kullanıcı davranışı ve cihaz kullanımı dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri toplayarak hesap sahibine benzersiz bir profil oluşturmak için kullanılabilir. Oluşturulan profil potansiyel zararlı kimlik doğrulama faaliyetlerini tespit etmek için kullanılabilir. Bu tür kimlik doğrulama daha güvenli ve son kullanıcı için neredeyse şeffaf olabilir.

Küresel İstihbarat Tehditi

Çeşitli güvenlik sunucuları, dünya çapında binlerce güvenlik sensörü dağıtarak bulut tabanlı güvenlik servisleri inşa ediyor. Bu sensörler müşterilere tehdit oluşturabilecek güvenlik anormalliklerini tespit etmek ve küresel trafiği izlemek için kullanılıyor. Herhangi bir tehdit saptandığında tehdidi ortadan kaldırmak için müşteri güvenlik duvarları, saldırı önleme sistemleri ve diğer kurum içi güvenlik araçları ile koruma sağlanıyor. Tüm bunlar otomatik bir şekilde gerçek zamanlı olarak bulut sayesinde yapılabiliyor.