Bulut Servisi Com Logo
Genel Bulutun %50 Oranında Büyümesi Genel Bulutun %50 Oranında Büyümesi
Forbes, Cisco tarafından ortaya konan bulut bilişim tahminlerine dair bir yazı yayınladı. Genel Bulutun %50 Oranında Büyümesi öngörülüyor. Endüstri sektöründe bulut bilişimi benimseme konusunda herhangi... Genel Bulutun %50 Oranında Büyümesi

Forbes, Cisco tarafından ortaya konan bulut bilişim tahminlerine dair bir yazı yayınladı. Genel Bulutun %50 Oranında Büyümesi öngörülüyor. Endüstri sektöründe bulut bilişimi benimseme konusunda herhangi bir şüpheniz varsa Cisco’nun son pazar analizini okumalısınız.

Veri Merkezi Trafiğinin %83’ü

Önümüzdeki üç yıl içinde çalışma sonuçlarına bağlı olarak tüm veri merkezi trafiğinin %83’ünün bulut tabanlı olması öngörülüyor. Genel bulutun iş yükü %56’lara çıkarken özel bulutun %44’lerde olacak. 2019 yılına kadar tüm insanlar, makineler ve şeyler (IoT) tarafından üretilen verilerin 500 zettabyte’tan daha fazla olması hatta neredeyse 2014 yılında üretilen 135 zettabyte verinin beş katı olması tahmin ediliyor. Şu anda veri ağı üzerindeki 3-4 zettabyte verinin üç yıl içinde 10 zettabyte büyüyeceği öngörülüyor.

Verilerin Üçte Biri IoT

Verilerin yaklaşık üçte biri IoT’tan oluşacak ve muhtemelen en az 34 milyar bağlantılı cihaz olacak. Şu anda veri merkezi trafiğinin %65’i bulut tabanlı ve 2019 yılına kadar %83 oranına ulaşması tahmin ediliyor.

2014’den 2019’a kadar olan süre zarfında bulut iş yüklerinin yıllık oranının %27 büyümesi beklenirken, genel bulutun iş yükü %44 oranında hızla büyümesine devam etmesi ve özel bulutun iş yükünün daha yavaş bir hızla %16 oranında büyümesi öngörülüyor. 2018 yılına kadar genel bulutun iş yükünün %56 olması tahmin ediliyor.

Cisco analistleri birçok kritik öneme sahip iş yüklerinin geleneksel veri merkezlerinde veya özel bulut içinde tutulmaya devam etse de, genel bulut benimsemesinin genel buluta olan güvenin artmasıyla birlikte artacağını belirtmektedir. Analistler, bazı işletmelerin hibrit bulutu benimsediğini ve hibrit bulut ortamında bazı kaynakların şirketiçi yönetilebildiğini ve bazılarının harici sağlayıcılar tarafından sağlandığını vurguluyor.

%45’i SaaS, %42’si PaaS ve %13’ü IaaS

Bulut servisleri arasından SaaS’ın çoğu uygulamada baskın tür olmaya devam etmesi beklenmektedir. Şu anda bulut uygulamalarının yaklaşık %45’i SaaS, %42’si PaaS ve %13’ü IaaS’a karşılık gelmektedir. Üç yıl içinde bulut uygulamalarının %59’u SaaS, %28’i IaaS ve %11’i PaaS olması öngörülmektedir. Bulut bilişim servisleri benimsemesinin hızla büyüyor olması bu üç bulut türü kullanımının da artacağının göstergesi.