Bulut Servisi Com Logo
IBM Bulut Pazarının Neresinde? IBM Bulut Pazarının Neresinde?
Son zamanlarda iki yatırım araştırma şirketinin yayınladığı raporlar IBM’in bulut bilişim pazarının neresinde yer aldığını sorguluyor. Network world’un gönderisine göre Deutsche Bank’ın pazar araştırma... IBM Bulut Pazarının Neresinde?

Son zamanlarda iki yatırım araştırma şirketinin yayınladığı raporlar IBM’in bulut bilişim pazarının neresinde yer aldığını sorguluyor. Network world’un gönderisine göre Deutsche Bank’ın pazar araştırma ekibinin yayınladığı “IBM AWS’yi neden yakalayamaz?” isimli raporda, hibrit bulut bilişimde IBM’in odağının Amazon Web Servislerine göre pazarda daha küçük kaldığını savunuyor.

UBS Global Research tarafından yayınlanan farklı bir raporda bulunuyor. IBM’in bulut bilişim pazarına odaklanmış 4 büyük sağlayıcı arasında düşünülmesi gerektiğini belirtiyor.

Diğer altyapı şirketleri havlu atmışken, Deutsche Bank, IBM’e 2013 yılında SoftLayer’ı elde edebilmek için 2 milyar dolar harcama kredisi verdi. O günden bu yana bulut ayak izini genişletme yatırımı 1 milyar dolardan fazla tuttu.

IBM’in ise gelir artışı çift haneden düşük

Bu yılın ilk çeyreğinde AWS %64’lük bir gelir artışına sahipken, Azure  %120’lik  bir gelir artışına sahipti ve IBM’in ise gelir artışı çift haneden düşüktü. Deutsche Bank, IBM’in “as a service” yıllık gelirinin 5 milyar dolardan fazla olduğunu ancak sadece SoftLayer’den 700 milyon dolar kazandığını ve IBM’in Azure’un yarısı boyutunda olan genel bulut gelirinin Google’ın bulut gelirinden daha büyük olduğunu vurguluyor.

AWS, Azure, GCP ve IBM’in rekabetinin 2020 yılına kadar 100 milyar dolar olabileceğini ve 4 büyük sağlayıcının pazarın %92’sine hakim olabileceğini vurguluyor. UBS, AWS ve GCP’nin genel buluta kaymasını ilerleme açısından doğru buluyor ve en olumsuz bulut yükselişine sahip sağlayıcıların Hewlett Packard kuruluşu, EMC, Cisco, NetApp, Rackspace ve Brocade olduğunu belirtiyor. Oracle, IBM ve Arista Networks için durumun daha karışık olduğunun altını çiziyor.

Deutsche Bank, diğer üç sağlayıcıyla karşılaştırıldığında, genel IaaS bulut tekliflerinin toplamda daha küçük adresli bir pazar olduğunu belirtiyor. IBM Softlayer’in genel bulut pazarında zemin kaybettiğini ve giderek AWS ve Microsoft Azure’un gerisinde kaldığını vurguluyor.

Bu durumda, IBM SoftLayer’in teknik kapasitesinin yanı sıra premium servislerinde boşluklar olduğunu ve genellikle paylaşılan sanallaştırılmış sunucuların benzerleri üzerinden fiyatlandırıldığını belirtiyor. Dolayısıyla genel bulut 3 lidere sahip; Amazon, Microsoft ve Google

UBS, IaaS ve PaaS pazarının liderinin %32’lik payla Amazon olduğunu, %13’lük payla onu Azure’un takip ettiğini, IBM’in ise %7’lik paya ve Google’ın %6’lık bir paya sahip olduğunu belirtiyor.

Raporlar farklı bakış açılarıyla bulut bilişim pazarının halen gelişmekte olduğunu vurguluyor. Geçen yıl Gartner Magic Quadrant’ın IaaS raporunda IBM yüksek notlar aldı ancak pazarda liderler kategorisinde yalnızca iki lider vardı; AWS ve Azure.

IBM yalnızca hibrit buluta değil aynı zamanda açık kaynak kullanımına da odaklanıyor. Ayrıca şirket IaaS, PaaS (BlueMix) ve SaaS pazarlarında geniş bir servis çeşitliliğine sahip.