Bulut Servisi Com Logo
35 Ülkedeki E-Ticarete Prisync Desteği 35 Ülkedeki E-Ticarete Prisync Desteği
Toplam ticari hacmi 19 Milyar TL seviyesine ulaşmış olan Türkiye E-Ticaret Sektöründe pazar analizi konusunda bir SaaS hizmeti sunan Prisync ile sizler için bir... 35 Ülkedeki E-Ticarete Prisync Desteği

Toplam ticari hacmi 19 Milyar TL seviyesine ulaşmış olan Türkiye E-Ticaret Sektöründe pazar analizi konusunda bir SaaS hizmeti sunan Prisync ile sizler için bir mülakat gerçekleştirdik.

Prisync fikri nasıl oluştu? İlk günden bugüne Bulut Servisi okuyucularına kısaca Prisync gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Prisync fikri, Türkiye’de ve aslında dünya genelinde e-ticaretin epey hız kazandığı 2012 yılı sonlarına doğru ortaya çıktı. Bu dönemde, birçok arkadaşımız ya bizzat girişimci olarak ya da önemli e-ticaret firmalarında çalışan olarak e-ticaretin içindeydi. Hepsinin aslında fiyat rekabetini ne kadar önemsediğini, fakat bunu tamamen el yordamı yöntemler ile ele alındığını gördük. Buradaki süreci otomatikleştiren bir yazılım geliştirmeye karar verdik. Gelinen noktada Prisync, bu süreci uçtan uca otomatikleştiren bir SaaS yazılımı olarak 35 ülkeden farklı ölçeklerden e-ticaret sitelerine hizmet verir hale geldi.

Ekip nasıl bir araya geldi? Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Ekibimiz aslında geçmişte birbiriyle farklı projelerde çalışma şansı bulmuş ve birbirini iyi tanıyan bir ekip. Şirketimizi Boğaziçi Üniversitesi içerisinde kurmuş olmak ve çalışmalarımızı hala bu kampüsteki Teknopark’ta yürütüyor. Bu durum, bizlere kampüs içerisinden oldukça değerli ekip arkadaşlarıyla çalışma fırsatı sundu. Bu arkadaşlarımızın da ekibin çekirdeğine dahil olmasıyla şu an 7 kişilik bir ekiple tüm dünyadan müşterilerimize Prisync ile harika bir ürün ve hizmet sunmaya gayret ediyoruz.

Bu arada, bugünlerde Prisync’in hem teknik hem de iş geliştirme tarafı için ekibimize yeni çalışma arkadaşları arıyoruz. Bu yazıyı okuyan ve Prisync’in bir parçası olmaktan heyecan duyacak arkadaşlar bizlerle irtibat kurabilir.

Hizmet sunduğunuz sektörde yurtiçi ve yurtdışındaki rakiplerinizden nasıl ayrılıyorsunuz?

Rakip fiyat takibi ya da daha genel ifadeyle pazar analizi, bugüne kadar daima bir üründen ziyade bir hizmet olarak ve genelde de büyük ölçekli firmalara sunulmaktaydı.

Fakat, pazar verisi her geçen gün dijitalleştikçe, aslında buradaki hizmet de teknoloji odaklı bir ürün olarak kurgulanabilir hale geldi.

Prisync’in pazardaki rakiplerine kıyasla en önemli farkı bu hipotezde yatmakta. Bizler sunduğumuz değeri, dünyanın herhangi bir ülkesinden, herhangi bir ölçekten firmanın hiç bir kısıt ya da bariyer olmaksızın, tamamen bulut tabanlı ve firmaların self-servis kullanabildiği, hiçbir kurulum entegrasyon vb. gerektirmeyen bir ürün aracılığıyla sunmaktayız.

Nitekim bu farklılığımız pazardaki rakiplerimize kıyasla bize müşteri kazanım hızı ve müşteri memnuniyeti anlamında büyük bir avantaj sağlamakta.

Yatırımcıların size olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yatırım sürecinizde karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?

Prisync’in çekirdek yatırım turuna dahil olan tüm yatırımcılar, yukarıda aktarmış olduğum ürün vizyonuna inanmış durumdalar. Yani Prisync’in e-ticaret firmalarına yönelik ölçeklenebilir küresel bir ürün olması ve bu bağlamda taşıdığı potansiyel ve gelebileceği nokta onları oldukça heyecanlandırıyor.

Henüz yatırım görüşmelerini yaparken, elimizdeki ürün ve satışlar tabi ki bugünkü tablonun oldukça gerisindeydi. Bizim için en büyük zorluk aslında yatırımcı adaylarımızı, belirlediğimiz vizyon doğrultusunda Prisync’i hayal ettiğimiz noktaya taşıyabileceğimize ikna etmekti.

Bir grup yatırımcı adayı buna o gün ikna olmazken, ne mutlu ki bugün ortak olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuz yatırımcılarımız ikna oldular.

Prisync en çok hangi sektör tarafından tercih ediliyor? Müşterilerinizin geri dönüşleri nasıl?

Açıkçası ilk gün yola çıktığımızda, Prisync’in çok daha fazla kabul göreceği pazar olarak tüketici elektroniği pazarını öngörmüştü. Fakat gelinen noktada, bu pazardan beklediğimiz gibi yoğun bir ilgi gördüğümüz kadar bambaşka e-ticaret dikeylerinden firmalarla da çalışma şansı bulduk.

Bugün İngiltere’de tenis raketleri satan bir e-ticaret sitesi, Litvanya’da aydınlatma ürünleri satan bir e-ticaret sitesi, Endonezya’da sağlık ürünleri satan bir e-ticaret sitesi ve daha bunlara benzer bir çok site, rakip fiyat takibi operasyonlarını Prisync ile tamamen otomatikleştirmiş durumda.

Müşterilerimiz haliyle, normal koşullarda manuel yürüttükleri bir operasyonun oldukça uygun aylık abonelik bedelleriyle ve oldukça kolay kullanılabilir bir ürün ile çözülmüş olmasından dolayı, Prisync’ten ve ekip olarak onlara sunduğumuz destekten son derece memnun.

Prisync dünya genelindeki müşterilerine tek merkezden mi hizmet üretiyor?

Evet, tüm dünyadaki müşterilerimize İstanbul’daki ofisimizden destek vermekteyiz.

Prisync otomasyonun omurgasını oluşturan bulut teknolojisi nedir?

Prisync’in iş modeli ve hedefleri düşünüldüğünde, bulut teknolojisinin yeri bizler için tabi ki oldukça önemli.

Burada, projemizin ilk günlerinden bu yana Digital Ocean altyapısında çalışan ve bu firmanın API’si aracılığıyla kendi gereksinimlerimiz uyarınca esnetebildiğimiz ve konfigure edebildiğimiz bir sistem mevcut.

Burada kurguladığımız model sayesinde her geçen gün artan sayıda ürünün, binlerce sitedeki fiyatları otomatik olarak takip edilebilme. Hiç bir sorunla karşılaşmadan müşterilerimize sunulabilmekte.

Bulut bilişimin size sunduğu avantajlar nelerdir? Saas Modelini seçmenizin sebepleri neler?

Öncelikle tabi ki ölçeklenebilirlik.

Sonrasında da, firmaların Prisync kullanmaya başlama kararını fazlasıyla kolay bir karar haline getirebilmek. SaaS modelimizle, firmalara Prisync’i hiçbir kurulum ve entegrasyon gerekmeden, bir web uygulaması halinde, yalnızca birkaç dakika içinde kullanılabilir halde sunabiliyoruz. Bu sayede firmalar, Prisync’i kullanıp kullanmayacaklarını düşünürken tamamen sunmuş olduğumuz değere odaklanabiliyor ve herhangi bir teknik başlangıç maliyetini vb. düşünmek durumunda kalmıyor.

Hizmetlerinize önümüzdeki dönemde farklı dil desteği eklemeyi planlıyor musunuz?

35 ülkeden farklı ölçeklerden e-ticaret sitesine destek verme şansı bulduğumuz için bazı kullanıcılarımız da bu konuda bizlere benzer konuda geri dönüşlerde bulunmakta.

Şu an için sadece İngilizce olan Prisync uygulamasının uzun vadede çeşitli dillerde de destek verebilir hale gelmesini umuyoruz.

Biraz bize Prisync’in gelecek planlarından bahseder misiniz?

Prisync ile uzun vadede amacımız, e-ticarette fiyatlandırma anlamında yürütülen tüm operasyonları tek bir çatı altında toplayan bulut tabanlı akıllı bir ürün ortaya çıkarmak.

Şu an adreslemiş olduğumuz problem olan rakip fiyat takibi bu uzun vadeli vizyonun önemli bir parçasını teşkil ediyor. Bizlere fiyatlandırmayı gerçekten bugünden önemseyen firmalarla yakından çalışma ve onlarla temas kurabilme şansı sunuyor.

Arzumuz bu yolda e-ticaret fiyatlandırmasının tüm boyutlarını ve gereksinimlerini müşterilerimizin gözünden de bakarak daha yakından tanımak. Burada gördüklerimizi Prisync’e katmak ve müşterilerimize sunduğumuz değeri her geçen gün arttırmak ve vazgeçilmez bir ürün ortaya çıkarmak.

Prisync’in, bir e-ticaret şirketindeki operasyonlar düşünüldüğünde, şirket ölçeği gözetilmeksizin, tıpkı Google Analytics gibi ya da bir e-ticaret platformu gibi ilk günden kullanılmaya başlanacak bir ürün olmasını hayal ediyoruz. Sunduğumuz değeri de tamamen bu vizyon dahilinde her geçen gün geliştirmeye çalışıyoruz.

Bulut Servisi ekibi olarak Prisync‘e gerçekleştirdiği çalışmalarda başarılar diliyoruz.

Henüz yorum yok.

İlk yorum bırakan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir