Bulut Servisi Com Logo
Facebook ve Microsoft’un Ortak Projesi: MAREA Facebook ve Microsoft’un Ortak Projesi: MAREA
Facebook ve Microsoft Atlantik boyunca yüksek kapasiteli internet kablosu döşeme projesi için bir araya geliyor. Digital trends’in gönderisine göre bu projenin; yüksek hız, bulut... Facebook ve Microsoft’un Ortak Projesi: MAREA

Facebook ve Microsoft Atlantik boyunca yüksek kapasiteli internet kablosu döşeme projesi için bir araya geliyor. Digital trends’in gönderisine göre bu projenin; yüksek hız, bulut ve çevrimiçi servislere yönelik artan müşteri talebini karşılamada ve güvenilir bağlantı sunmada yardımcı olacağını belirtiyorlar.

Ağustos ayında başlaması beklenen çalışmaların Ekim 2017’de tamamlanması bekleniyor. ABD’deki Virginia eyaleti ile İspanya’daki Bilbao şehri arasında 3750 mil(6030 km) uzunluğundaki kablo, sonrasında Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’ya dağılarak bir ağ oluşturacak.

BulutServisi_Marea

Marea isimli bu kablo İspanyolca bir kelime ve gelgit anlamını taşıyor.

Atlantik Okyanusu’nu geçen en yüksek kapasiteli deniz altı kablosu olacağı ve saniyede 160 terabit veri kapasitesine sahip olacağı tahmin ediliyor. Marea, deneyimli bir telekomünikasyon altyapı şirketi olan Telefonica tarafından işletilecek.
İki şirket de bu kablonun diğer kablolardan fiziksel olarak farklı olduğu, Amerika ve Avrupa dışındaki diğer müşterileri için daha dayanıklı ve güvenilir bağlantı sağlayacağı konusunda hemfikir.

Microsoft, bu kablo ile Bing, Office 365, Skype, Xbox Live ve Microsoft Azure gibi bulut ürünlerinin hizmet kapasitesini genişletebilmeyi hedefliyor. Microsoft, dünyanın bulut tabanlı bir geleceğe doğru ilerlemeye devam ettiği bu dönemde her zamankinden daha hızlı ve daha esnek bağlantı için gerekli küresel altyapıyı görülmemiş düzeyde inşa etmeye kararlı olduğunu vurguluyor.

Facebook, sosyal ağ üzerindeki 1,6 milyar kişi ile genişleyen veri merkezleri arasındaki bilgi akışında bu kabloyu kullanacağını belirtiyor. Aynı zamanda Facebook, popüler uygulamalar olan Instagram ve Whatsapp ile veri bağlantısında anlaşma sağlayacak. Dolayısıyla bu proje Facebook’a pazar hakimiyetini korumada da yarar sağlayacak.