Bulut Servisi Com Logo
IaaS Pazarına Hakim 5 Şirket IaaS Pazarına Hakim 5 Şirket
Bulut Bilişim pazarı inanılmaz dinamik ve şaşırtıcı bir alan. Milyonlarca şirket ve bireysel tüketicilerin bulutu kullanıyor olmasına rağmen bazı kullanıcılar bu teknoloji tanımına karşı belirsiz bir... IaaS Pazarına Hakim 5 Şirket

Bulut Bilişim pazarı inanılmaz dinamik ve şaşırtıcı bir alan. Milyonlarca şirket ve bireysel tüketicilerin bulutu kullanıyor olmasına rağmen bazı kullanıcılar bu teknoloji tanımına karşı belirsiz bir anlayışa sahip. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak ve daha fazla fayda sağlayabilmek için bulutu öğrenerek kullanmaya başlamak size ve işinize avantaj sağlar.

SaaS, PaaS ve IaaS ile üç temel alana ayrılan bulut teknolojisi ve bu alanların her birinde faaliyet gösteren çeşitli şirketler bulunuyor. SaaS pazarında küçük ve orta ölçekli, genel ve özel şirketler bulunmaktayken, IaaS pazarında bu servisi destekleyebilecek fona, teknoloji ve altyapıya sahip şirketler hakim.

Investing news’in gönderisine göre işte IaaS pazarına hakim 5 şirket;

Amazon Web Servisleri

Amazon.com üzerinden bulut bilişim hizmetleri sunuyor. Bu hizmetler 12 coğrafi bölgeye yayılmış bir halde işletmelerin dışa büyümesini sağlamak için veri depolama, içerik dağıtımı ve diğer işlevleri içermekte.

Google

Amazon.com gibi Alphabet de oldukça büyük bir şirket ve birçok bulut bilişim segmenti barındırmakta. Google, sanal makinelerle çalışan veri merkezleri ve dünya çapında fiber ağ sunuyor. Özelleştirme, Google’ın bulut bilişim altyapısının önemli bir unsuru, tüketicilerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda servisleri optimize etmelerine olanak sağlar.

IBM (SoftLayer)

Şirket, giderek artan sayıda veri merkezleri ve ağ noktaları ile işletmelere IaaS bulutu sağlar. 2005 yılında kurulan SoftLayer, Temmuz 2013’de IBM tarafından satın alınmıştı. Bugün, ürün ve servislerinde sanal sunucular, büyük veri çözümleri ve daha fazlasını içeriyor. IBM yılbaşından bu yana 7.51 oranında büyümesiyle yatırımcılar için güçlü bir seçenek haline geldi.

Microsoft

Şirket, gelişmekte olan lisanslama, yazılım ürünleri ve servisleri, donanım ve çevrimiçi reklamcılık gibi bir dizi hizmetler sunuyor. Aynı zamanda müşterilerine yazılımla birlikte internet üzerinden hizmet ve içerik ile bulut tabanlı çözümler sunuyor. Yılbaşından Nisan ayına kadar olan süreçte hisse bedelinde 8.96’lık bir düşüş gerçekleşti fakat bu durum yatırımcıların cesaretini kırmamalıdır.

Rackspace

Şirket, genel şirket ihtiyaçları için iş-verimlilik uygulamaları, e-ticaret, Web içerik yönetim sistemleri e-mail ve veri depolama gibi hizmetleri barındıran BT çözümleri portföyü sunuyor. Rackspace, 10 veri merkeziyle birlikte 4 kıtada özel, genel ve hibrit bulut servisi sunuyor. Şirketin hisse bedeli son aylarda dalgalanma eğiliminde bulunsa da 9.4 oranında değer kaybetti.

Henüz yorum yok.

İlk yorum bırakan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir