Bulut Servisi Com Logo
SaaS Bizim İçin Vazgeçilmez Bir Seçenek SaaS Bizim İçin Vazgeçilmez Bir Seçenek
Bir SaaS girişimi olan Segmentify’ın kurucu ortağı Murat Soysal ile Segmentify girişimi ve bulut bilişim hakkında bir mülakat gerçekleştirdik. Segmentify fikri nasıl ortaya çıktı... SaaS Bizim İçin Vazgeçilmez Bir Seçenek

MuratSoysalBir SaaS girişimi olan Segmentify’ın kurucu ortağı Murat Soysal ile Segmentify girişimi ve bulut bilişim hakkında bir mülakat gerçekleştirdik.

Segmentify fikri nasıl ortaya çıktı ve bugüne kadar neler değişti? Bize biraz Segmentify’ın gelişim sürecinden bahseder misiniz?

2014 yılında, Türkiye’de içerik yayını ve e-ticaret alanında önde gelen firmalara yazılım geliştirme konusunda uçtan uca destek veren bir firmamız vardı. Bu süreçte kişiselleştirilmiş hizmet sunma konusunda bu iki sektörün büyük talepleri olduğunu gördük. Bu aşamada dünyadaki gelişmeleri kişiselleştirme konusunda verilen hizmetleri gördüğümüzde, özellikle hızla büyüyen e-ticaret alanında firmaların büyük talep oluşturduğunu ve burada fırsat olduğunu görerek Segmentify fikrini ortaya çıkardık.

Segmentify ve SaaS teknolojisini birleştiren nedir?

Segmentify fikrini hayata geçirirken bizim için en önemli dayanak noktaları küresel pazara hizmet sunabilecek bir ürün oluşturmak ve bunu ölçeklenebilir bir iş modeli üzerine oturtmaktı. Bu açıdan SaaS bizim için vazgeçilmez bir seçenek oldu. Hem teknik açıdan hem de iş modeli ve konumlama açısından SaaS’a çok inanan bir ekibiz, o yüzden aksi bir tercih bizim açımızdan çok düşünülemezdi.

Türkiye’de ve dünya’da rakiplerinizden nasıl ayrışıyorsunuz?

Enteresan şekilde kişiselleştirme ve ürün önerileri alanı Türkiye’de girişimler açısından rekabetin oluştuğunu görüyoruz. Bunu ilginç bulmamın sebebi yoğun R&D gerektiren ve inovasyon içeren bu alanda ulusal yazılımları geliştirmiş olan ekiplerin satış süreçlerini de oturtmuş ve başarılı şekilde yürümesi. Buna yazılım sektöründe çok rastlamıyoruz ve bu gerçekten çok sevindirici sektör açısından. Özellikle hızla büyüyen e-ticaret pastasını göz önünde bulundurunca rekabetin tüm oyuncular için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de kendimizi, iyi bir ürün ekibi olarak, teknik açıdan ve konumlama açısından rakiplerimizden ayrıştırıyoruz. Terzi işi çözümler üretmek yerine sürekli Segmentiy’a eklenen yeni feature’lar ile müşterilerimize dönüşüm optimizasyonu konusunda katkı sağlıyoruz.

Benzer şekilde dünya genelinde rekabetin yoğun olduğu bir alanda çalışıyoruz. Burada bizi farklılaştıran en temel noktalar ürün öneri algoritmamızın kalitesi ve müşterilerimizi sisteme dahil ettiğimiz “onboarding” sürecimizin hızı. Burada müşteri hedef kitlemiz de dikkate alındığında, teknik anlamda müşterilerimize en az eforu getirecek bir çalışma yöntemi ile öne çıkıyoruz.

Bir Saas girişimcisi olarak bulut bilişimi ve sektörü nasıl değerlendirirsiniz? Sektörün zorlukları neler?

Bu konuda iki açıdan değerlendirme yapmak gerekiyor. Öncelikle Bulut bilişim hem dünyada hem de Türkiye’de hızla yaygınlaşan ve artık tercih edilen bir yöntem oldu. Teknik açıdan bence standartları oturtmuş durumda. Ancak bir de bunu iş anlayışı açısından değerlendirmek gerekiyor. Özellikle bizim gibi bulut bilişim temelindeki SaaS ürünlerinin kullanımı konusunda ülkemizde daha yolun çok başında olduğumuzu düşünüyorum. Özellikle kurumsal şirketler tarafında SaaS kullanımı sadece makina parkı konusunda kolaylık sağlaması açısından kabul görürken, hizmetten beklentiler konusunda hala satış ve account yönetimi konularında geleneksel iş modellerinin alışkanlıkları sürdürülmekte. Tabiki bunun kültürel sebeplerini de gözardı etmemek gerekiyor. Bu açıdan SaaS ürünlerin ülkemizde yaygınlaşması konusunda bariyerler olduğunu düşünüyorum.

Segmentify’a yapılan yatırımları, verilen destekleri yeterli buluyor musunuz?

Biz bu anlamda şanslı ekiplerdeniz. Bugün bizi destekleyen kurum ve organizasyonları sıralamam gerekirse, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer ofisi, Boğaziçi Üniversitesi Melek Yatırımcıları (BUBA), Vodafone Fikirçarkı, Türkiye Ekonomi Bankası, İTÜ Gate ve StartersHub (Startupbootcamp) tarafından çeşitli yatırım ve destekler aldık. Çok yakın tarihte de bir yatırım turunu kapatıp anons edeceğiz. Ancak global pazara oynayan bir şirket olarak rakiplerimiz genelde Avrupa ve Amerika merkezli olduğundan bizim Türkiye’de bulduğumuz desteklere oranla 5-10 kat arası farklar olduğunu görüyoruz. Bunun en temel sebebi de ekosistemin dinamikleri ve tabi ki ülkemizdeki sermayenin miktarı.

Müşterilerinizden aldığınız dönüşler neler? En çok hangi sektör Segmentify’ı tercih ediyor?

Biz ürünümüzü müşteri odaklı geliştiren bir ekibiz o yüzden doğrudan kurucu ekip olarak sürekli müşterilerimizle iç içeyiz. Hedef müşteri kitlemiz e-ticaret siteleri. Bunların içerisinde sadece e-ticaret hizmet veren müşterilerimizin yanında perakende sektöründe olup e-ticaret faaliyetleri de bulunan müşterilerimiz var. Müşterilere ana desteğimiz dönüşüm alanındaki çabalarını site üzerinde akıllı ürün önerileri ile desteklemek. Burada 2 kata varan iyileştirmeler ve %10’lara varan ciro artışları sağlıyoruz.

Eksik olduğunuzu düşündüğünüz noktalar var mı? Bu eksiklikleri gidermek için neler yapıyorsunuz?

Ürüncü olmanın ana motoru sürekli süreçlerdeki eksiklikleri görmek ve iyileştirmelere gitmek o yüzden her gün bu eksiklikleri kovalıyoruz. Özellikle site üzerinde yaptığımız akıllı önerilerin sunumu konusunda müşterilerimizden talepler aldık ve konuda hızla iyileştirmeler yapıyoruz.

Oluşturulan ürünün kişilere ya da şirketlere maliyeti nedir?

Segmentify, sitelerdeki sayfa gösterimi (page view) sayılarına bağlı bir fiyatlandırma politikamız var. Burda $49’dan başlayan ve kademeli artan aylık üyelik ücretlerimiz bulunmakta.

Müşterilerilerinize servis tesliminden sonra ne tür destek sağlıyorsunuz?

Öncelikle “Müşteri Başarısı” ekibimiz öneri kampanyaları konusunda müşterilerimizden gelen talep ve isteklerde yoğun bir çaba ile çalışıyor ve devreye alımlarda destek oluyor. Bunun yanında ürünün içine eklediğimiz düzenli raporlama yetkinlikleri ile müşterilerimizi performanslar anlamında düzenli olarak bilgilendiriyor ve onlara raporlar sunuyoruz.

Chicago ve Londra’da şubeleriniz ile yurt dışına açıldınız peki bu noktadan sonra planlarınız neler?

Segmentify’ın 2016 planı global pazarda görünür, bilinir hale gelmek ve pazar payı kazanmak. Bu amaçla başlattığımız yurtdışı açılımında hali hazırdaki iki merkezimiz üzerinden pazarlama faaliyetleri yürüteceğiz.

Ülkemizde bulut benimsemelerinin önündeki engelleri kaldırmaya çalıştığımız bu erken dönemde Segmentify‘a gerçekleştirdiği çalışmalarda Bulut Servisi ekibi olarak başarılar diliyoruz.

Henüz yorum yok.

İlk yorum bırakan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir