Bulut Servisi Com Logo
Microsoft, BT Uzmanlarına Ücretsiz Bulut Eğitimi Sunuyor Microsoft, BT Uzmanlarına Ücretsiz Bulut Eğitimi Sunuyor
Şirket BT uzmanlarına bulut bilişim becerilerini tazelemeleri için iki ücretsiz eğitim programı sunacağını duyurdu. eWeek’in haberine göre, bulutun dönüştürücü etkileri veri merkezleri ile sınırlı... Microsoft, BT Uzmanlarına Ücretsiz Bulut Eğitimi Sunuyor

Şirket BT uzmanlarına bulut bilişim becerilerini tazelemeleri için iki ücretsiz eğitim programı sunacağını duyurdu. eWeek’in haberine göre, bulutun dönüştürücü etkileri veri merkezleri ile sınırlı değil ve bu durum işletmelerin BT kariyerinin yollarını buluta yönlendiriyor.

Bunun üzerine, Microsoft yazılım üreticisi Azure bulut bilişim platformu üzerinde becerilerini keskinleştirebilmek için BT uzmanlarına yardım amacıyla iki yeni program açıkladı. Microsoft’un Bulut ve İşletme bölümü kurumsal başkan yardımcısı Mike Neil 20 Nisanda yaptığı açıklamada bu eğitim programlarının BT uzmanlarına bulutu benimsemeleri için önemli bir fırsat olduğunun altını çiziyor. Neil, IDC analiz grubunun verilerine dayanarak dünya çapındaki bulut istihdamının 2015 ve 2020 yılları arasında yaklaşık %4 büyüyeceğini ve bulut bağlantılı pozisyonların da 3 kat büyüme kaydedeceğini vurguluyor.

Microsoft, uzmanlarını geleceğe hazırlamak için ücretsiz IT Pro Cloud Essentials ve IT Pro Career Center programlarına yıllık abonelik başlatıyor. Microsoft IT Pro Cloud Essentials programı ücretsiz Azure kredisiyle birlikte uzmanların denemeleri için geliştirme/test, yedekleme, güvenlik ve diğer bulutlarla ilgili görevleri içeriyor. Ayrıca ücretsiz Pluralsight çevrimiçi eğitim aboneliği, TechNet forumlarında öncelikli destek, ücretsiz sınav kuponu ve Office 365’le birlikte genişletilmiş Kurumsal Mobilite Paketi de dahil.

Microsoft IT Pro Career Center ise bulut iş pazarında nasıl gezineceğine dair rehberlik arayan profesyonellere yönelik bir program. Ziyaretçiler potansiyel BT rollerini ve bu rollere uygun olan ilerlemeleri kurs boyunca planlayabilirler. Çevrimiçi kaynak sitesi ayrıca çok talep gören pozisyonlar için uzman tavsiyeleri ve maaş bilgileri içeriyor.

Bulut Pazarında Durum

Bulut becerilerinin işletmeler tarafından aranmasının sebebi bir sır değil. Bulut bilişim Microsoft da dahil olmak üzere BT şirketlerinin kaderini değiştirdi. Microsoft, Ocak ayında ticari bulut servisleri yıllık çalışma oranının 9,4 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

İnternet perakendeciliğinin devi Amazon Web Servisleri, bu ayın başlarında bulut yıllık gelirinin 10 milyar dolar olduğunu açıkladı. 5 Nisan’daki bir belgede; AWS geçtiğimiz 10 yıl içinde Amazon.com’dan daha büyük. Büyümenin devam ettiğini belirten Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’a göre; inovasyon hızlarını artırarak 2015 yılında 722 önemli yeni özellik ve servisler eklendi. 2014 yılı boyunca ise %40 oranında büyüme kaydettiklerini vurguluyor.

Google ise bu sırada küresel bulut ayak izini genişletmek amacıyla 12 yeni veri merkezi açmayı planlıyor. Bu veri merkezlerinin birinin Oregon’da diğeri ise Tokyo’da çevrimiçi hizmet sunması bekleniyor. Google, Synergy Research Group’un analizine göre pazardaki %4 payı ile Amazon, Microsoft ve IBM’in arkasından geliyor. Rakipleri dünya çapında 40 veri merkezi ile faaliyet gösterirken, Google’ın şu anda 14 veri merkezi çalışır durumda.

Henüz yorum yok.

İlk yorum bırakan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir