Bulut Servisi Com Logo
IBM ile Indosat Ooredoo’dan 200M’luk Bulut Anlaşması IBM ile Indosat Ooredoo’dan 200M’luk Bulut Anlaşması
IBM, bulut platformu Bluemix üzerinde çözümler geliştirmek ve kullanıcılarına sunmak üzere Indosat Ooredoo ile beş yıllık ve 200 milyon dolarlık anlaşma yaptığını duyurdu. Business... IBM ile Indosat Ooredoo’dan 200M’luk Bulut Anlaşması

IBM, bulut platformu Bluemix üzerinde çözümler geliştirmek ve kullanıcılarına sunmak üzere Indosat Ooredoo ile beş yıllık ve 200 milyon dolarlık anlaşma yaptığını duyurdu.

Business cloud news’in yayınladığı habere göre anlaşmanın bir parçası olarak, her iki şirketin müşterilerine hizmet için entegre bir komuta merkezi inşa edilecek. IBM’in bu girişimi ile Güney Afrika’da ilk bulut veri merkezi açılacak ve bu durum aynı zamanda IBM’in büyüme planının bir parçasını oluşturuyor. IBM’in Küresel Teknoloji Servisi Sorumlusu Martin Jetter,  bu işbirliğinin IBM’in uzmanlık, teknoloji ve hizmetler konusunda mevcut operasyonlarını düzenlerken, aynı zamanda Indosat Ooredoo’ya Endonezya’nın pazar değişiminde yardımcı olacağını belirtiyor.

Endonezya’nın telekomünikasyon ve teknoloji pazarı son yıllarda hızla büyüyor. 2013 yılında akıllı telefon yaygınlığı %24 kadarken 2017 yılında %53’e yükselmesi bekleniyor. Böylece akıllı telefon kullanımında dünyanın en büyük dördüncü ülkesi olacak. Çin ise 2013 yılında tahmini %71 akıllı telefon yaygınlığı ile büyük bir büyüme potansiyeli gösteriyor.

Endonezya dışında, Asya-Pasifik bölgesinin bulut endüstrisi için önemli bir büyüme alanı olması bekleniyor. IDC, 2018 yılına kadar bölgedeki kurumsal kuruluşların %70’inden fazlasının genel bulutun IaaS ve SaaS yeteneklerine erişeceklerini tahmin ediyor.

Jakarta düzenli olarak günde en çok tweet atan şehir olarak biliniyor.

İşletmeler, batı pazarında müşterileriyle iletişim kurmak için sosyal medyayı daha çok kullanıyorlar. Jetter, akıllı telefon kullanımının yaygın hale gelmesi yerel işletmeler için çok büyük fırsatlar doğuruyor. Bu yüzden Ooredoo ve Lintasarta’nın dijital dönüşümünde müşterilerine bulut tabanlı güç ve esneklik sunuyor olmanın heyecan verdiğini belirtiyor. IBM ile bulut tabanlı çözümler geliştirmek ve sunmak, Indosat Ooredoo ve Lintasarta ortaklığının altyapı değişikliğini ve yazılım teslimini hızlandırıyor. Şirketlerin müşterileri de IBM’in bulut tabanlı kurumsal mobilite yönetim platformu erişimine sahip olacaklar.

Indosat Ooredoo’nun başkanı ve Ceo’su Alexander Rusli, dünyanın en büyük ve yenilikçi teknoloji şirketlerinden biri ile işbirliği yapıyor olmanın güveniyle, pazara geniş yelpazede yüksek değerli hizmetler getirmenin mümkün olacağını belirtiyor. Dönüm noktası niteliğindeki bu anlaşman yerel pazarı yeniden şekillendirecek. Endonezya’daki müşterilerin ve işletmelerin dünyanın her yerindeki ileri teknolojiye erişmelerini sağlayacağının altını çiziyor.

Anlaşmanın yanı sıra IBM, Güney Afrika’da ilk bulut veri merkezinin açılacağını duyurdu. Gijima ve Vodacom ile işbirliği içinde çalışarak, Afrika kıtasının genelinde bulutun benimsenmesi ve müşteri talebinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Şu anda en az 24 ülkede varlığını sürdüren IBM, Afrika’nın uluslararası büyüme için önemli bir pazar olduğunu kanaatinde.