Bulut Servisi Com Logo
Eğitime Bulut Bilişim Etkisi Eğitime Bulut Bilişim Etkisi
Bulut Bilişim’in popülerliğinin giderek arttığı şu dönemde yazılım servisi de kullanıcı isteklerini karşılama konusunda kararlı bir yükseliş izliyor. Peki yazılım servisinin (SaaS) kullanımının yaygınlaşıyor... Eğitime Bulut Bilişim Etkisi

Bulut Bilişim’in popülerliğinin giderek arttığı şu dönemde yazılım servisi de kullanıcı isteklerini karşılama konusunda kararlı bir yükseliş izliyor. Peki yazılım servisinin (SaaS) kullanımının yaygınlaşıyor olması eğitimi nasıl etkiler? Eschoolnews haber kanalının yayınladığı habere göre;

Kurumsal uygulamalar ve diğer yazılımlara çevrimiçi erişebilme, çoklu masaüstü ve laptoplar arasından bireysel uygulamaları kurma, bakım ve yükseltme yapabiliyor olmak bir sır değil. Okul, sınıf, öğretmen ve öğrencilerin kendi düzeylerine göre sahip oldukları yazılımların bakımını yapabilmeleri zorlu bir iştir.

SaaS veya daha genel bir ifadeyle bulut bilişim, okulların uygulamalarının düzenlenmesine fayda sağlarken, aynı zamanda çevrimiçi gizlilik ve güvenlik gibi yeni sorunları da beraberinde getirmektedir.

Bu ve diğer sorunları bir kenara bırakırsak, BT ekiplerinin yazılım bakımı ve yükseltmelerle okulun yükünü azaltıyor olması bir gerçek. Ancak bulut bilişimin de düşük maliyeti, kısa süreli kurulum/uygulama getirilerinin bulunması son zamanlarda popülerliğini artırmaktadır. Bir lisanslı yazılım ve dağıtım modeli ile tanımlanan lisanslı uygulamalar abonelik temeline dayanmakta ve merkezi barındırılma ile SaaS sık sık değiştirilerek kullanılabilir, buluta talep üstüne bir web tarayıcısı ve varsa parola ile erişilebilir.

İşte değişen K-12 ortamı için 5 yazılım servisi yöntemi;

Daha Küçük Kurumlar İçin Oyun Alanı Ayarlama

SaaS’a “büyük dengeleyici” diyen New York Yeshivah Of Flatbush okulunun teknoloji müdürü David J. Hinson, yazılım servisi modellerinin küçük okul ve bölgeler için bir lütuf olacağını belirtiyor. K-12’nin sürdürülebilir ve ekonomik teknoloji çözümleri bulabilmek için bulut tabanlı servislere doğru eğilim içinde olmasının ihtiyaç olduğunu belirten Hinson, hatta New York pazarında yetenekli-değerli çalışanlar bulma, kiralama ve koruma gibi teknik anlayış mücadelesi içinde olduğunu belirtiyor. SaaS kullanımı, küçük okulların BT departmanına bile kendinden daha iyi  ve daha büyük işletmeler için sağladığı hizmeti sunuyor.

Okulların Teknoloji Bütçelerini Yeniden Düşünmelerine Yardım Eder

İlk bakışta, bulut bilişimle yeni yazılım satın almak bir bütçe kontrolüne yol açıyor. Abonelik genellikle kullanıcılarına, daha az engelleri olan çevrimiçi uygulamalar sağlıyor. BT grubu bakım ve yükseltmeler için geldiğinde daha kısa sürede işleri halledebiliyor. Ancak okul için yazılım ve sistemleri satın almak ve onları hiçbir ek ücret ödemeden çalıştırmak abonelik tabanlı modele geçiş için pahalı bir seçenek gibi görünebilir. Kurumun altyapı yazılım yönetimi (güvenlik duvarı, yönlendiriciler, anahtarlar ve erişim noktaları kontrolü) ve aynı zamanda bulut tabanlı mobil cihazları yönetmek için kullandığı bir yazılımı da olacaktır.

Okulların Kendi Bilgisayarlarıyla Çalışmalarına İzin Verir

Kişisel bilgisayarların yeterli sabit disk alanının yükünü hafifleterek web üzerinde bulunması bulutun en büyük satış niteliklerinden bir tanesidir. Windows üzerinde Adobe InDesing gibi programlar için sabit diskin en az 2.6 GB alanı gerekiyor. Bulut bilişim varolmadan önce bu durum sürekli tüketime neden oluyordu. Killough Middle School/Alief ISD’nin öğretim teknoloğu Dan Blevins, bulutun hem veri depolamak için kolay ve güvenilir bir yol sağladığını hem de Adobe Creative Cloud gibi programlar sunduğunu belirtiyor. Bu sayede BT ekibi hedefler ve kritik projeler üzerinde çalışabilmek için zaman kazanıyor. Bulut bilişim belki BT’nin bütün sorunları çözmüyor ama departmanın daha etkin ve verimli çalışmasına yardımcı oluyor.

Otomatik Yükseltmeler, Göç ve Yamaları Yönetebilme

Blevins, yazılım yükseltmelerinin bir cd yığınının içerisinden spesifik bir programın koduna müdahale edilerek gerçekleştiği zamanları hatırladığını belirtiyor. Çoklu bilgisayarlar arasında sık sık yazılımın yamalarının düzenlenmesi eski donanım ve yazılımın değiştirilmesi kadar zahmetliydi. Neler güncellenmeli, neler demode ve yeni yükseltmelerin pazarda kullanılabilirliği endişesi kullanıcıları zorlamaktaydı. Bu faaliyetlerin çoğunun bulut içinde yer alması ve otomatik olarak güncellemelere yazılım sağlayıcıları üzerinden ulaşılması sayesinde güncellemeler geliştirilebilir ve yönetilebilir hale geldi. Şimdilerde, Blevins’in yaşadığı bölgede tüm öğretmenlerin, çalışanların, idarecilerin ve öğrencilerin sağlayıcıların bulut tabanlı seçeneklerine eriştiği ve programlarını kullandığı  MS Office 365’e bir geçiş süreci içinde olduklarının altını çiziyor.

Öğrenci İşbirliğinin Yeni Seviyelerdeki Stoğu

Blevins, bulut bilişimin bir yönü varsa o da teknoloji meraklısı dijital yerlilerin, sanal çerçevede birlikte çalışmanın işbirlikçi yönü olduğunu belirtiyor. Geleneksel olarak, bir grup öğrencinin bir proje üzerinde çalışması içlerinden bir tanesinin bilgisayar başında oturup dosyaları açması diğerlerinin ise onu izlemesi şeklindedir. Sonra herkese bilgisayarla çalışma şansı verilmesi için öğrenciler yer değişirler. Şimdi, aynı öğrenci grubu kendi cihazlarından ya da bilgisayarlarından çevrimiçi olarak eş zamanlı çalışabilme şansına sahipler. Bunun için aynı odada olmak zorunda değiller. Bu teoride kulağa hoş gelebilir ama Blevins bu seviyedeki etkili iş birliğinin belirli bir öğrenim eğrisiyle olacağının altını çiziyor.

 

Henüz yorum yok.

İlk yorum bırakan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir