Bulut Servisi Com Logo
2016’da Bulut Becerilerinizi Güçlendirmenin 10 Yolu 2016’da Bulut Becerilerinizi Güçlendirmenin 10 Yolu
Çoğu işletmeler bulut teknolojisine yatırım yaptıkları halde hala önemli fırsatları kaçırıyorlar. Yeni yılın gelmesiyle birlikte göz önünde bulundurulması gereken bazı fikirleri sizler için derledik.... 2016’da Bulut Becerilerinizi Güçlendirmenin 10 Yolu

Çoğu işletmeler bulut teknolojisine yatırım yaptıkları halde hala önemli fırsatları kaçırıyorlar.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte göz önünde bulundurulması gereken bazı fikirleri sizler için derledik.
2015 yılında endüstri araştırmaları, işletmelerin %88’inin bulut teknolojisini kullandığını gösteriyor. Buna rağmen bulutu faydalı hale getirebilmek için işletmeler tarafından hala keşfedilmemiş yollar var. İşte bunlardan 10 tanesi:

Uygulama Geliştirme Ve Test

Bazı büyük şirketlerde uygulama geliştirmede dış kaynaklardan yararlanılarak ve test faaliyetlerini bulut üzerinde gerçekleştirerek, kendi veri merkezlerinde ihtiyaç duyulan pahalı donanım yükseltmeleri ötelendi. Hatta ortadan kaldırıldı. Bu yöntem bulutta talep üzerine uygulama geliştirme ve test etme, uygulamalar üretim aşamasında yüklenmeye hazır olunduğunda ise altyapı kiralama gibi imkanlar sunuyor.

DR İçin Bir Yedekleme Seçeneği

Büyük şirketler felaket kurtarma ve sorunu ortadan kaldıracak sistem yeterliliğini sağlayabilmek için dünya genelinde birden çok veri merkezlerine sahipler. Fakat küçük ve orta ölçekli şirketlerin böyle bir imkanları yok. Şirket içi ana sistem çöktüğünde, veri merkezleri kapsamında temel DR yedekleme stratejilerine sahip olsalar bile, sistemin üçüncü bir yedeği için bulut kullanmak ek güvenlik ve konfor sağlayacaktır.

Satın Alınan Yeni Şirketlerin Kurumsal Sistemler İle Bütünleşmesi

ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) gibi karmaşık girişimli sistemler için, tamamen farklı bir sistemi çalıştıran şirketin kendi iç sistemine yeni satın alınan bir şirketi entegre etmesi aylar sürebilir. Yeni şirketin sistemlerini entegre etmek için, sistemlerin bulut tabanlı versiyonuyla hızlı bir şekilde sistem üzerine şirketi taşıyabilirsiniz ve eğitimli yeni çalışanları işe alabilirsiniz. Daha sonra, sistem entegrasyonu tamamlandığında veya bulut üstüne taşınma girişimi yavaş yavaş başladığında, çalışanları da sistem üzerine taşıyabilirsiniz.

Eğitim

Satıcılar tarafından veya şirketin kendisi tarafından desteklenen ve bulut üzerinde depolanan eğitim programlarına kullanıcılar, tarayıcılar aracılığıyla günün her saati ve herhangi bir yerden erişebilirler.

Teknik Uzmanlık Ve Dış Kaynak Kullanımı

Yazılım Servisi (SaaS), bulut sağlayıcıları uygulama barındırma hizmetleri ve belirli iş alanında uzman ekip kombinasyonu sunar. Bazı durumlarda, işletmeler dahili işlevlerindeki uzun dönemli faturaların ödenmesi ve hizmet tahsilatının yapılması gibi problemleri bulutta teknolojisi olan ve aynı zamanda muhasebe işi yapan bir SaaS sağlayıcıya ulaşarak çözebilirler.

SaaS sağlayıcı firmalar, diğer uzmanlık alanlarına önemli katkılar sunar.

Uzak Ofisler Ve Çalışanlar İçin BT

BT şirketleri için sunucu ve yazılım bakımı zaman alıcı ve yüksek maliyetlidir.  Bazı çalışmaları azaltmanın iyi yolu bulut üzerinde kaynakları sanal hale getirerek, küçük istemci cihazlar aracılığıyla uzak ofisler için de erişebilir hale getirmektir. Uzak ofisin BT değerlerini buluta taşımak aynı zamanda güvenlik riskini ve yönetim sorunlarını da azaltmaktadır.

Büyük Veri İşleme

Her şirket büyük veri analitiğine sahip olmak ister. Ancak birçok küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu verileri işleyebilecek donanıma ve uzmanlığa gücü yetmeyecektir. Büyük veri ve analitik yeteneğini elde etmenin bir yolu da bir bulut sağlayıcısına giderek abonelik bazında ödeme yapmaktır. Birçok büyük veri ve analitik sağlayıcıları, analitik veri işleme için uygun fiyata donanım/yazılım ve uzmanlık sunarlar.

Sandbox Çalışma

Yeni teknoloji denemeleri yapmak ve deneysel projeleri çalıştırmak için güvenli bir yer arayan şirketlerin bulut kaynaklarını kiralaması ve veri merkezi kaynakları üzerinde yapılacak deneysel çalışmaların yaratacağı olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

Proje Yönetimi

Bulut tabanlı proje yönetiminde, dünyanın herhangi bir yerinden projede görevli personel, proje üzerinde çalışabilir ve sürekli güncel tutabilir. Aynı zamanda ekip üyeleri arasında etkin işbirliği sağlayarak, personelin günlük bazda proje verilerini güncellemek için sürekli çalışması gerekliliğini ortadan kaldırır.

En Yoğun Talep Noktasına Gelmek

Perakende satıcıların tatil ve promosyon mevsimleri var ama onlar kullanımın en yoğun olduğu zamanlarda ve kaynaklara talebin azaldığı zamanlarda veri merkezine yatırım yapmak istemiyorlar. Bu yatırımları önlemenin bir yolu ihtiyaç durumunda, işlem ve depolama talepleri azaldığında bu kaynakları serbest bırakabilmek için bulut tabanlı işlem ve depolama kiralamaktır.