Bulut Servisi Com Logo
2016 Google İçin Yatırım Vakti 2016 Google İçin Yatırım Vakti
Geçtiğimiz ay Google’ın kurumsal alandaki yatırımlarını hızlandıracağına ve Amazon rekabetini ciddiye aldığını, bu sebeple de VMware kurucu ortağı ve şimdilerde bir yazılım girişimi sahibesi olan Diane Greene’e Kurumsal... 2016 Google İçin Yatırım Vakti

Geçtiğimiz ay Google’ın kurumsal alandaki yatırımlarını hızlandıracağına ve Amazon rekabetini ciddiye aldığını, bu sebeple de VMware kurucu ortağı ve şimdilerde bir yazılım girişimi sahibesi olan Diane Greene’e Kurumsal Bulut’u emanet ettiğinden bahsetmiştik. Beklendiği üzere bu sorumluluk atamasının ilk tahminleri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Emergence Capital genel ortağı Jason Green, Business Insider’a verdiği mülakatta Google’ın gelecek yılına dair öngörülerde bulundu.

Bulut girişimlerinde hasat zamanı

Green’in ortağı olduğu Emergence Capital kurumsal ve bulut tabanlı şirketlere odaklanmış durumda. Salesforce, Box ve Veeva gibi  bulut konusunda pek çok erken dönem yatırım başarılarına sahip olan şirketin araştırmalarına göre; son 18 aydır hızlı büyüyen bulut yazılım geliştiricilerinin satın alınmalarında sıradışı bir yavaşlama söz konusu.

Bu durumun sebeplerinden biri, son dönemde ortaya çıkmış olan ve bulut yazılımı geliştiren girişimlerden oluşan gruba dair ilk yatırım dalgasının gerçekleşmiş olması olarak görülüyor. Örneğin, SAP 2012 yılında HR bulut servisi SuccessFactors’ü 3.4 milyar dolara satın alırken, Microsoft aynı yıl işbirliği servisi Yammer’ı 1.2 milyar dolara satın aldı. Salesforce pazarlama servisi ExactTarget için iki yıl önce 2.5 milyar dolar ödedi.

Green’e göre bu sessizlik yeni sezonda bozulmak üzere.

Örneğin, 2014 Mayıs ayında A Serisi yatırım alan SteelBrick, 18 aydan kısa bir süre içinde 77 milyon dolar değerlemeye henüz yükselmişken geçtiğimiz günlerde Salesforce tarafından 360 milyon dolar kıymetlendirme ile satın alındığı duyuruldu.

Geç dönem yatırım turları için pazar durulmuş durumda ve hatta bazı özel kaynak ve hedge fon yatırımcıları yüksek değerlemelere sahip olan Dropbox ve Zenefits gibi girişimlerdeki varlıklarının oranlarını düşürdüler. Genel pazar’ın dahi bulut girişimlerine özel bir ilgileri bulunmuyor.

Green’e göre ortam; bulut girişimlerine yapılacak olan ikinci yatırım dalgası için oldukça uygun durumda ve bunun ilk emarelerini yakın zamanda görüyor olacağız.

Google için hazırlanın

Yaşanan gelişmeler büyük sermayeli kurumsal şirketlerin satın almalar ile büyümesini sağlayacak ortam koşullarını yaratmış durumda.

Jason Green Emergence Capital

Jason Green, Emergence Capital

Green; Oracle, SAP ve Microsoft gibi büyük isimlerin gelecek yıl ana alıcılar olacağını fakat kurumsal alanda en büyük atağın Google’dan gelmesini bekliyor.

Kurumsal alanda çok daha agresif adımlar atıyor olmasını beklediği Google’ın bulut çözümlerinin girişimler arasında çok daha popüler olduğunu vurgulayan Green; Google kurumsal pazar için bazı büyük adımlar attı ve bu durum onlar için büyük potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

Bu öngörüleri ilk kez duymuyoruz. Daha önce de Sitfel pazar araştırma firması yönetim direktörü Tom Roderick, benzer tahminlerde bulunmuştu. Yazılım satın almalarının çoğunun hızlı büyüyen girişimlerden daha fazla Informatica ve Tibco gibi eski teknoloji şirketlerde yaşanan özel varlık satın almalarına odaklandığına dikkat çekmişti.

Önümüzdeki 6 ay’da birleşme ve satın almalar adına yaşanacak gelişmeler uzun süreli sessizliğe bir son verecek. İnsanların bu konudaki görüşlerini değiştireceğini belirten Roderick’in öngörüsünü de bulutservisi.com olarak takip ediyor olacağız. Bu süreçte ülkemizdeki girişimlerin de değerlemelerinde yaşanacak muhtemel artışların da diğer girişimcilere esin kaynağı olmalarını dileyelim.