Bulut Servisi Com Logo
Diane Greene, Google’ın Rekabetteki Yeni Silahı Diane Greene, Google’ın Rekabetteki Yeni Silahı
Google, Silikon Vadisinin ünlü isimlerinden girişimci Diane Greene’yi bünyesine kattı. Greene  kurucularından biri olduğu bulut bilişimin öncülerinden VMware EMC’ye satılıncaya kadar 1998’den 2008’e kadar üst... Diane Greene, Google’ın Rekabetteki Yeni Silahı

Google, Silikon Vadisinin ünlü isimlerinden girişimci Diane Greene’yi bünyesine kattı. Greene  kurucularından biri olduğu bulut bilişimin öncülerinden VMware EMC’ye satılıncaya kadar 1998’den 2008’e kadar üst düzey yönetici olarak görev yaptı. 2012 yılında Google Yönetim Kurulunda göreve başladı. Şimdi ise Google’ın Kurumsaldan sorumlu kıdemli başkan yardımcılığı görevini yürütecek. Google aynı zamanda Greene’nin bulut teknolojileri konusunda son üç yıldır üzerinde çalıştığı yeni girişimi olan Bebop’u da satın aldı.

Diane Greene, Google’ın rekabetteki yeni silahı olacak.

Bu durum Google adına geleneksel tüketici yazılımı ve reklam işinin ötesinde bir adım olarak değerlendirilebilir. Google Arama, Chrome browser ve Android işletim sistemi işlerinin baskın durumda olması şirketin kurumsaldan uzak kalmasına sebep olurken web konusunda ise bir dev’e dönüştürdü.

IDC’nin ortak pazar tahmini 25 milyar dolar

Kazançlı olan kurumsal pazarda genişlemek için, Google bulut uygulamalarını geliştirmekte kullanılacak yazılım platformlarının ve geliştirici araçlarının yaratılması için teknolojisini güçlendirmek istiyor.  Bu tarz yazılımlar için IDC’nin ortak pazar tahmini, önümüzdeki dört yıl içinde yaklaşık 25 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecek olması.

Diğer taraftan, Fortune 500 şirketlerinin %60 gibi bir oranla Google Gmail ve Docs gibi ücretli bulut servislerini kullanıyor. Fakat bu ürünler bulut pazarı lideri durumundaki Amazon ve yakın takipçisi olan Microsoft’un bulunduğu rekabette var olan potansiyel gelirin de sadece ufak bir bölümünü oluşturuyor. Google teknik altyapıdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Urs Hölz’e göre, 2020’ye gelindiğinde Google’ın bulut servisi gelirleri reklam gelirlerini geçebilir.

Google’ın geçtiğimiz yıl elde ettiği 66 milyar dolarlık gelirin %89’unu oluşturan reklam gelirlerinin iş hacmi göz önüne alındığında, böyle bir 2020 tahmini biraz hırs dolu bir hedef olarak görünüyor. Hele ki Google’ın bu yıl bulut servis satışını 500 milyon dolar ile kapatmayı öngördüğü düşünülürse.