Bulut Servisi Com Logo
Cisco Küresel Bulut Endeksi Cisco Küresel Bulut Endeksi
Cisco, Ekim ayı içerisinde 2014 – 2019 dönemine ait hazırlamış olduğu Küresel Bulut Endeksi raporunu yayınladı. Yapılan çalışma 2019’a gelindiğinde küresel veri merkezi trafiğinde... Cisco Küresel Bulut Endeksi

Cisco, Ekim ayı içerisinde 2014 – 2019 dönemine ait hazırlamış olduğu Küresel Bulut Endeksi raporunu yayınladı. Yapılan çalışma 2019’a gelindiğinde küresel veri merkezi trafiğinde 3 kat bir büyüme gerçekleşeceğini, bu trafiğin toplam veri merkezi trafiği olarak 10.4 zettabyte ve bulut veri merkezi trafiği olarak ise 8.6 zettabyte seviyelerine ulaşılacağını ortaya koyuyor. Bu da 2019 yılında gerçekleşecek toplam veri merkezi trafiğinin % 80’ni buluttan gelecek demek. Yapılan tahminde yıllık gelir büyümesi oranında %41 ile en büyük gelişim Orta Doğu ve Afrika bölgelerine ait iken, Doğu Avrupa (% 38 CAGR), ve Kuzey Amerika (% 33 CAGR) oranları ile sıralamada kendilerine yer buluyor. Bulut bilişim yaşantımız ve iş yapış tarzımızda devrimsel bir süreç başlattı fakat bu çalışma gösteriyor ki evrim henüz yeni başladı.

cisco-traffic-cloud

 

Cisco’nun tahmini Nesnelerin İnterneti’nde (IoT) yaşanacak olan gelişmeler ve IoT’un yaratacağı yüksek veri akışı bulut trafiğinin büyümesinde önemli ölçüde bir rol oynayacak ve 2019’da yıllık 507,5 zettabyte seviyelerine ulaşacak. Günümüzde IOT verilerinin büyük bir çoğunluğu bireysel cihazlarda depolanıyor fakat bu durum Büyük Veri Analitiği ve uygulama talebinin evrimine bağlı olarak değişebilir.

Cisco GCI’nda belirttiğine göre, 2019 yılına kadar bulut iş yükleri için en çok benimsenen ve popüler servis modeli olarak ortaya çıkacak Yazılım Servisi (SaaS) 2014’e oranla % 14 artacak, fakat diğer taraftan Altyapı Servisi (IaaS) iş yükleri ve Platform Servisi (PaaS) iş yüklerinde düşüş yaşanacak.

cisco-mobile-2019

 

Oyun

Bulut, geniş ulaşımı ile oyun harcamalarının yanı sıra yüksek hız ve herkese uygun donanım gereksinimlerini karşılayarak ekosistemi destekliyor. Sağlık, sigorta ve eğitim de dahil olmak üzere neredeyse her sektör için gelişen yeni uygulamalar tam anlamıyla hayatımıza dahil oluyor.

Bilgi bombardımanı

Bulut’ta bakım ve tamir yapmak, uygulamaların kullanıcılara hata durumunda ilettikleri uyarıları takip ederek hata giderme işlemi gerçekleştirmeleri kadar kolay. Aynı zamanda kendinizi raporlar, öneriler, tavsiyeler ve uyarıların istilası altında bulmak ta olasıdır. Buna ek olarak, pazarlamacılar kişiye özel alışveriş deneyimlerini geliştirmek için her bir fırsatı kullanıyor olacaklardır. Bu yüzden de tavsiye ve önerilerin kısa olacağını beklemek hata olur.

Seni Daha Akıllı Yapacak

Tabii ki bulut’un mobil cihazları süper işlemci gücünün sağlayacağı etken hesaplama kuvvetleri ile destekleyecek olması, bulunduğunuz ortamdan bağımsız olarak daha derin analiz yapabilmenize olanak sağlayacak veri analizlerine ulaşımınızı mümkün kılacak. Dahası, nesnelerin interneti cihazları ile çevrelendiğimiz bir ortamın hayatımıza olan etkileri çok daha büyük bir evrimsel etki anlamına gelecektir.

İş Kısıtlamalarını Ortadan Kaldırmak

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için bulut benimsemesi bir kaldıraç işlevi görerek coğrafi ve bütçesel kısıtlamaları ölçeklenebilirlik ile ortadan kaldıracaktır. İşletmeler faaliyetlerini yürütmek için bölgesel altyapıya gerek duymayacak ve çok daha büyük şirketler ile rekabet edebilecekler.

Sağlıklı Evler

Evde sağlık takibi pazarı ile, genel ve özel bulut evlerimizi daha sağlıklı ortamlar haline getirecek. Bulut, kablosuz hasta takibi yapabilen doktorluk hizmeti sağlarken, değerli veriler daha iyi tedavi planları oluşturmak için analiz edilebilecektir.

Sektörün veya bölgenin ne olduğundan bağımsız olarak, Bulut dramatik ve heyecan verici bir şekilde hayatımızı değiştiriyor.

Cisco GCI çalışmasına BURADAN ulaşabilirsiniz.