Bulut Servisi Com Logo
Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a Ulaştı Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a Ulaştı
Hindistan Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a Ulaştı. Gartner’ın yaptığı araştırma sonucuna göre; Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a ulaştı. Geçen yıla oranla %31’in... Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a Ulaştı

Hindistan Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a Ulaştı.

Gartner’ın yaptığı araştırma sonucuna göre; Genel Bulut Pazarı 730 Milyon Dolar’a ulaştı. Geçen yıla oranla %31’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yapılan açıklamada, Gartner 2019 yılında bulut servislerinden elde edilen gelirin 1.9 milyar dolar seviyesini tırmanması öngörülüyor.

2014 yılında 555 milyon dolar olan gelirlerin bulut altyapı servisleri (IaaS), bulut yönetim ve güvenlik servisleri ve bulut yazılım servisleri (SaaS) ağırlıklı olacak. Gartner’ın tahmini, 2015 yılında altyapı servis harcamalarının toplamda 100 milyon dolar düzeyi ile geçtiğimiz yıla oranla %25 büyüme kaydetmesi yönünde.

Bulut yönetim ve güvenliği harcamaları %36.6 büyüme ile 82 milyon dolara ulaşacak. Yazılım Servisi (SaaS) harcamaları ise %34.4 büyüme gerçekleştirerek 302 milyon dolar seviyelerine ulaşacak.

Gartner araştırma direktörü Sid Nag’a göre; bulut servisi üzerine yapılan tahminler yerel faktörlere bağlı olarak şekilleniyor. Bu dinamikler yerel pazardaki arz talep, ülke özelindeki ekonomik koşullar, döviz kurları ve diğer küresel etmenlerden etkileniyor.

Ayrıca, Hindistan’daki IaaS ve SaaS’ta yaşanan bu büyüme, yerel pazarın bileşenleri olan şirketlerin şirket içi altyapılardan uzaklaştığını ve geleneksel yazılım lisans modelleri yerine bulut sağlayıcıların sunduğu teklifler ile yazılım servislerine geçtiklerini işaret ediyor.