Bulut Servisi Com Logo
HP Genel Bulut Hizmetini Sonlandırıyor HP Genel Bulut Hizmetini Sonlandırıyor
HP Genel Bulut hizmetini sonlandırıyor. HP 31 Ocak 2016 tarihi itibariyle şirketin uygulamalarını çalıştırdıkları genel bulut servisini sonlandıracağını duyurdu. Bir süre önce HP’nin Helion... HP Genel Bulut Hizmetini Sonlandırıyor

HP Genel Bulut hizmetini sonlandırıyor. HP 31 Ocak 2016 tarihi itibariyle şirketin uygulamalarını çalıştırdıkları genel bulut servisini sonlandıracağını duyurdu.

Bir süre önce HP’nin Helion adındaki genel bulut servisinden kurtulmanın yollarını aradığına dair söylentiler basına yansımıştı. Bu konu yapılan kurumsal bir açıklama ile resmiyet kazanmış oldu. HP’nin kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Bill Hilf konu ile ilgili yayınladığı blog’unda:

“HP Helion Genel Bulut teklifimizde 31 Ocak 2016 tarihinde güneş batıyor olacak. Daha önce de olduğu gibi, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi bulut ortamlarını tasarlama, inşa etme ve çalıştırma için yardımcı olmayı sürdüreceğiz. ” sözleri ile konuyu netlik kazandırdı.

2014 yılında gerçekleşen bölünme ile HP Inc. ve Hewlett-Packard Enterprise olarak iki ayrı şirket halini alan HP, Openstack açık kaynak bulut yazılımının ticari versiyonunun dağıtımına devam edecek.

Bu yılın başlarında, Gartner altyapı servis raporlarını hazırlarken HP bulutundan gelen verilerin yeterli seviyede olmaması sebebiyle HP bulut bilgilerinden yararlanmayı bırakmıştı. O günler için ağır gelen bu sözler, teknoloji adına bulut servisi sağlayıcılarını yakın markajda tutan bir firmadan gelmişti. Bugün ulaşılan sonuç ta pek şaşırtıcı değil.

Rakiplere bakıldığında, AWS genel bulutun yapılanmasına katkıda bulundu ve bugün 6 milyar dolar düzeyinde bir yıllık gelir elde ediyor. Google Bulut Platformu ve Microsoft Azure hemen ardından AWS’yi takip ediyorlar.  Ne diyelim, teknolojinin evrimleştiği günler ve geçiş süreçlerinde hızlı uyum, esneklik ve çeviklik en önemli belirleyici.